POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Odbywające się online
 
 
05-07-2021     - 12-07-2021  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Ohara Koson. Drzeworyty japoskie z kolekcji Adriana Ciceu
ZAPRASZA
"Dziś w Krakowie" - Portal Kraków Zaprasza
http://www.Krakow.zaprasza.eu
miejsce:
Muzeum Sztuki Japoskiej i Techniki Manggha
Wernisa - 4.07.2021, 12:00
» Wystawy różne
Wernisa: 4.07.2021, g. 12.00
Czas trwania wystawy: 4.0712.10.2021

Muzyka i kolekcjonera Adriana Ciceu (19392017) poznaem w roku 2004 w miejscowoci Mgura w okolicach rumuskiego Braszowa w sielankowym otoczeniu, na szczycie wzniesienia, w pejzau ywcem wyjtym z japoskiego malarstwa. Pniej, podczas jednej z wizyt w Berlinie, odkryem jego pasj dla Dalekiego Wschodu i podziwiaem zgromadzon przeze kolekcj sztuki azjatyckiej. W owej chwili odkryem kultur dotd mi nieznan, a niezmiernie pocigajc, ktra podbia moje serce w uamku sekundy. Spdzilimy wwczas razem kilka dni, ktre na zawsze zmieniy bieg mojego ycia. W kolejnych latach cieszyem si przyjani osoby o rozlegej wiedzy i wyszukanym smaku, wyznawcy buddyzmu zen na tej ciece pozosta z pokor do samego koca.

Adrian Ciceu urodzi si w roku 1939 w Klu-Napoce w Rumunii. Pierwsze lekcje muzyki pobiera w rodzinnym miecie, nastpnie studiowa w bukareszteskim konserwatorium, specjalizujc si w instrumentach perkusyjnych. Ze sztuk Dalekiego Wschodu zetkn si po raz pierwszy jako student i od razu poczu ku niej nieodparty pocig, ktrego jak mawia nie dao si racjonalnie wytumaczy. Jego pasja narodzia si podczas zwiedzania wystawy japoskich drzeworytw w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie, powiconej twrczoci Katsushiki Hokusaia. Prace tego wielkiego artysty pozostawiy w nim niezatarty lad. Wiele lat pniej do najulubieszych dzie Adriana nadal naleay wydane w kilku tomach szkicowniki Hokusaia, tak zwane Manga.
▪️ Pierwszy obiekt do swej kolekcji naby na pocztku lat siedemdziesitych, by to drzeworyt nishiki-e przedstawiajcy dwa pene wdziku urawie. Cho antykwariusz nie wiedzia, kto jest jego autorem, i mimo wysokiej ceny, Adrian zakupi prac bez wahania. Szczeglnie zachwyci go wpyw japoskiego malarstwa tradycyjnego (nihon-ga) widoczny w kompozycji przedstawienia i jego malarskoci. Pniej dowiedzia si, e twrc tej pracy, zatytuowanej Dwa urawie, by Ohara Koson (18771945), jeden z najwaniejszych reprezentantw nurtu shin-hanga.

Od tego momentu Adrian skupi uwag na grafikach z koca XIX i pierwszej poowy XX wieku. Zawsze podziwia ich zdumiewajce walory artystyczne i techniczne, mimo i przez duszy czas drzeworyty pochodzce na przykad z pnego okresu Meiji nie cieszyy si szczeglnym uznaniem krytykw i kolekcjonerw.

Wystawa zatytuowana Ohara Koson. Japoskie drzeworyty z kolekcji Adriana Ciceu, zorganizowana w krakowskim Muzeum Manggha, powicona jest pamici Adriana Ciceu jako hod zoony jego wielkiej pasji dla japoskiej grafiki. Publiczno bdzie miaa okazj zobaczy 40 drzeworytw nishiki-e autorstwa Ohary Kosona, wszystkie ze zbiorw kolekcjonera.
dr Ioan Paul Colta
_____________________________
Kurator: dr Ioan Paul Colta
Wsppraca: Joanna Haba
_____________________________
SPONSOR WYSTAWY
ANIMEX
_____________________________
PATRONI MEDIALNI
SZUM
PRESTO
Japonia-Online
KARNET
Czas Dzieci
https://www.facebook.com/events/745577802769683/?event_time_id=798546480806148
Miejsce:
Muzeum Sztuki Japoskiej i Techniki Manggha
Godz.
Wernisa - 4.07.2021, 12:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury