POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Odbywające się online
 
 
08-12-2018       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Fina projektu Nowa Huta architektoniczny portret miasta: podsumowanie dziaa i premiera publikacji
ZAPRASZA
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
os. Górali 5
31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65
fax. 12 644 27 65 wew.13
http://www.okn.edu.pl
sekretariat@okn.edu.pl
miejsce:
Orodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Grali 5, 31-959 Krakw
16:00
BEZPŁATNE
» Wydarzenia inne
Fina projektu, podczas ktrego podsumowane zostan podjte dziaania oraz odbdzie si premiera publikacji Nowa Huta. Architektoniczny portret miasta drugiej poowy XX wieku bdzie mona spotka si z jej autorami oraz otrzyma bezpatny egzemplarz ksiki. Wstp wolny.

Projekt Nowa Huta architektoniczny portret miasta to cykl dziaa animacyjno-edukacyjnych w postaci spacerw i zwiedzania portretujcych architektoniczne dziedzictwo kulturowe Nowej Huty z drugiej poowy XX w. Realizowany jest przez Pracowni Dziedzictwa i Tosamoci Nowej Huty Orodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie we wsppracy z Fundacj Instytut Architektury. Przedsiwzicie dofinansowano ze rodkw Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra i zostao objte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Od czerwca do grudnia ponad tysic osb podczas 20 wydarze zwiedzao Now Hut poznajc jej dziedzictwo kulturowe zwizane z architektur i urbanistyk. Prowadzcy spacery i zwiedzanie prezentowali architektur drugiej poowy XX w. na terenie Nowej Huty, rozumianej jako pi tzw. dzielnic nowohuckich Miasta Krakowa: XIV Czyyny, XV Mistrzejowice, XVI Bieczyce, XVII Wzgrza Krzesawickie, XVIII Nowa Huta. Starano si spojrze na fenomen nowohuckiej architektury drugiej poowy XX w. w sposb moliwie kompleksowy, opisujc kolejne etapy rozwoju Nowej Huty.

Podsumowaniem projektu jest publikacja zbiorowa Nowa Huta. Architektoniczny portret miasta drugiej poowy XX wieku pod redakcj Jarosawa Klasia, ktra jest dzieem zespou autorw: Pawa Jago, Doroty Jdruch, Marty Karpiskiej, Danuty Machety, Magdaleny Smagi, Kamili Twardowskiej i Michaa Winiewskiego. Wikszo z nich jest zwizana z Fundacj Instytut Architektury. Krelone przez nich portrety zaoe architektoniczno-urbanistycznych, przestrzeni i pojedynczych budynkw powstay na podstawie istniejcych opracowa, materiaw archiwalnych oraz wasnych docieka i analiz. Kady tekst zawiera charakterystyk omawianej architektury oraz tam, gdzie to wskazane szerszy kontekst historyczny i spoeczny. Ukad pracy zbiorowej podyktowany zosta kolejnymi etapami rozwoju Nowej Huty. Nastpoway one w rytm rozbudowy kombinatu metalurgicznego i zwikszania jego produkcji, zajmujc coraz wiksze obszary: od pierwotnej koncepcji Tadeusza Ptaszyckiego i jego zespou przez Bieczyce i Wzgrza Krzesawickie a po Mistrzejowice i Czyyny. W ksice zachowany zosta zatem w pewnym sensie ukad chronologiczny, ale nie jest on przestrzegany bezwzgldnie. Opisywane indywidualnie wybrane przestrzenie i obiekty przypisane s do konkretnych obszarw, z ktrymi zwizane s funkcjonalnie, a mniej istotny jest tu czas ich powstania. Dla odbioru publikacji wana jest szata graficzna zaprojektowana przez Krzysztofa Pi, a take zamieszczone fotografie: wspczesne autorstwa Jarosawa Matli i archiwalne ze zbiorw Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Efektem projektu s te wizualizacje najwaniejszych nowohuckich obiektw wykorzystane w projekcie serii gadetw promujcych lokalne dziedzictwo kulturowe. Autorem tych wizualizacji jest Krzysztof Pia.

Wersja papierowa ksiki dostpna bdzie bezpatnie w Orodku Kultury im. C. K. Norwida (os. Grali 5) od 10 grudnia 2018 r. do wyczerpania zapasw.
Wersja elektroniczna bdzie dostpna do pobrania na stronie Orodka Kultury im. C. K. Norwida www.okn.edu.pl.

Nowa Huta. Architektoniczny portret miasta drugiej poowy XX wieku, red. Jarosaw Kla, Orodek Kultury im. C. K. Norwida, Krakw 2018s, 214 str.

Zarwno tematyka, jak i warsztat naukowy i talent twrczy opracowujcych j autorw skadaj si na wiodcy walor pracy, jakim jest spojrzenie na obszar wspczesnej czci Krakowa Nowej Huty, okiem przedstawicieli modego pokolenia, ktrzy s w tym niezwykle nawarstwionym i wielowtkowym fenomenie urbanistyczno-architektonicznym rozmiowani i chc nie tylko obdarowa czytelnika swoj wiedz, ale rwnie wzbudzi w nim jego wasne emocje i oceny, zweryfikowane gruntown wiedz historyczn.

Z recenzji dr. hab. Zbigniewa Myczkowskiego, prof. Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kociuszki

Wielk zalet ocenianego opracowania jest pozbawione kompleksw, a zarazem wolne od egzaltacji omwienie specyfiki i walorw nie tylko najstarszych, socrealistycznych enklaw zabudowy Nowej Huty, ale take obszarw i obiektw wznoszonych w duchu pnego modernizmu czy postmodernizmu, niekiedy budowanych jeszcze na naszych oczach. Nie jest to wprawdzie pierwsza publikacja powicona tym zagadnieniom, ale by moe pierwsza, ktra po przeamaniu pewnego tabu przez poprzednikw potrafi podda dziedzictwo budowlane i architektoniczne ostatnich pokole chodnej analizie i ocenie.

Z recenzji dr. Andrzeja Laskowskiego

Szczegowe informacje:
Dzia Animacji i Promocji Kultury
Orodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Grali 5, 31-959 Krakw
tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid
Miejsce:
Orodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Grali 5, 31-959 Krakw
Godz.
16:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury