POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Odbywające się online
 
 
06-12-2018       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Terroryzm i socjologia
ZAPRASZA
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
ul. Rajska 1
31-124 Kraków
tel. 12-37-52-200
http://www.rajska.info
blioteka@wbp.krakow.pl
miejsce:
Arteteka, Ipitro ul. Rajska, wejcie od ul. Szujskiego
17:00
BEZPŁATNE
» Wydarzenia inne
Torrodebaton 2018



Zapraszamy na kolejne spotkanie w cyklu "Terrodebaton 2018", ktra odbdzie si 6.12.2018 o godz. 17.00 w Artetece przy ul Rajskiej ( wejcie od ulicy Szujskiego, I pitro). Tym razem spotkanie powicone bdzie socjologii terroryzmu.
Zmienia si charakter atakw terrorystycznych w Europie oraz sposb ich przeprowadzenia. Ataki, coraz czciej samobjcze, dokonywane s przy uyciu przedmiotw codziennego uytku. Wedug bada Europolu zaledwie 2 proc. zamachw w latach 2009-2014 byo motywowane religijnie, a zaledwie 0,7
proc byo zwizane z islamem. I, chocia coraz trudniej zorganizowa zamach terroryci wci mog liczy, e ich dziaania trafi na podatny grunt.
W Polsce wedug sondau IBRiS (listopad 2017), wykonanego na zlecenie Rzeczpospolitej", 29 proc.badanych obawia si, e mogoby doj do tego typu ataku. Z drugiej strony jednak wzroso poczucie zagroenia islamskim ekstremizmem wedug sondau IBRIS w 2014 wynosio 3,9 proc., podczas gdy w lipcu 2017 ju 20,3 proc.
Czy moemy zatem prognozowa trendy w rozwoju terroryzmu? Czy analiza socjologiczna moe pomc w efektywnej walce z terroryzmem? Jak
poczucie zagroenia atakami koresponduje z rzeczywistym ryzykiem takiego wydarzenia?

Na te pytania sprbujemy odpowiedzie wraz z ekspertami ds. terroryzmu i socjologami.

Cykl piciu seminariw naukowych Torrodebaton organizowany przez Fundacje Nauka i Kultura oraz Collegium Civitas ma na celu przyblienie problematyki terroryzmu jako wyzwania wspczesnych czasw i pokazania jego zoonoci z perspektywy rwnych nauk: ekonomii, politologii, nauk o bezpieczestwie, metaloznawstwa, literaturoznawstwa, urbanistyki, socjologii i psychologii. Przy czym podejmowane zagadnienia bd obejmoway historie terroryzmu w XX wieku oraz ewolucj zjawiska w XXI wieku.
Tematy debat zostay precyzyjnie dostosowane do potrzeb prewencyjnych takiego miasta jakim jest Krakw. Terroryzm stanowi szczegln form przemocy psychologicznej oraz politycznej, jest zjawiskiem dynamicznym, ewoluuje w czasie, przestrzeni geograficznej, rodowisku lokalnym, sferze emocjonalnej, psychicznej oraz religijnej. W ostatnich dekadach terrorystyczne zagroenie zwizane z wykorzystaniem/uwolnieniem nowych metod i rodkw w walce samotnych wilkw a nie jak wczeniej zorganizowanych grup terrorystycznych znacznie wzroso. To powoduje zwielokrotnienie zagroenia dla caych spoecznoci, ktre s nieprzygotowane do przetrwania w sytuacji nagego i nieoczekiwanego ataku. Radykalizacja zjawiska terroryzmu wyraajca si midzy innymi wykorzystywaniem przez terrorystw nowych technik i technologii, postpujcym okruciestwem w dziaaniach, nastawieniem na rozgos medialny w tym wzrostem moliwoci uycia rozmaitych rodkw bojowych jako narzdzia unicestwiajcego du liczb osb powoduje, i zagroone spoecznoci powinny by przygotowane i przeszkolone na wypadek takiego dziaania. Umiejtno szybkiej reakcji odpowiedniego zachowania oraz udzielenia fachowej i waciwej pomocy moe decydowa o ludzkim yciu i zdrowiu. Organizowanie spoecznoci wok wielu problemw zwizanych z bezpieczestwem wymaga systematycznej edukacji mieszkacw przygotowujcych ich do powszechnej samoobrony. Prewencja a w niej zawarta edukacja i dialog oraz powszechna samoobrona stanowi cz procesu budowania potencjau obronnego mieszkacw miasta, dziki ktremu bd lepiej przygotowani do skutecznego radzenia sobie z problemami potencjalnie wystpujcych zagroe. Edukacja powszechnej samoobrony i jej stay rozwj znajdowa powinna si w centrum uwagi instytucji spoecznych: administracji publicznej i organizacji pozarzdowych kierujc si potrzeb uwiadomienia mieszkacom Krakowa jak podstawowym czynnikiem, decydujcym czsto o yciu i zdrowiu potencjalnych ofiar jest wiedza i umiejtnoci przeycia w sytuacji ataku terrorystycznego. Opracowane i przygotowane przez Fundacj Nauka i Kultura oraz Collegium Civitas otwarte debaty dla mieszkacw Krakowa stanowi pilotaowy projekt duej akcji edukacyjno prewencyjnej w zakresie wspczesnych zagroe bezpieczestwa mieszkacw Krakowa. Zagadnienia te z perspektywy takiego miasta jakim jest Krakw s tym waniejsze, i znajduje si tu serce polskiej kultury, wielka liczba obiektw zabytkowych, galerii handlowych oraz dua liczba zamieszkujcych je osb co stanowi moe czynniki decydujce o potencjalnych atakach Celowo zorganizowania tego typu spotka pozwoli na rozpoczcie rozmowy nad poczuciem bezpieczestwa obywateli miasta Krakowa. Jak wiemy poczucie bezpieczestwa dotyczy wielu aspektw ycia spoeczestwa. Poczucie bezpieczestwa stanowi jedn z najwaniejszych potrzeb i wartoci czowieka. Samo denie do jej zaspokojenia jest jedynym z waniejszych celw dziaalnoci ludzi. W czasie debat dokonana zostanie analiza sposobu postrzegania bezpieczestwa.

Zapraszamy !

Wicej informacji na https://www.facebook.com/Terrodebaton-2018-234068157132249/
Miejsce:
Arteteka, Ipitro ul. Rajska, wejcie od ul. Szujskiego
Godz.
17:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury