POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Klubowe

Odbywające się online
 
 
05-12-2018       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Poznaj swoje mocne strony w Muzeum Inżynierii Miejskiej
ZAPRASZA
Muzeum Inżynierii Miejskiej
ul. św. Wawrzyńca 15
31-060 Kraków
tel: (12) 421 12 42 wew. 136 - rezerwacja
http://www.mimk.com.pl
miejsce:
Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie
ul. św. Wawrzyńca 15
» Wydarzenia inne
„Poznaj swoje mocne strony” to cykl lekcji muzealnych, które poszerzają i wspierają zainteresowanie techniką i nauką wśród dzieci i młodzieży (od lat 7 do lat 13). W tym roku przygotowaliśmy dwa wiodące tematy: Sekrety ludzkiego ciała oraz Morskie opowieści.

Zapraszamy w wybrane środy o godzinie 17:30-18:15.
Koszt – 19 zł od dziecka.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację pod numerem telefonu (12) 428 66 44 lub w kasie muzeum.
Ilość miejsc ograniczona.
Program:
Temat 1. Sekrety ludzkiego ciała
17 stycznia
Serce jak dzwon
Na lekcji odpowiemy na pytania: Po co nam serce? Jak jest zbudowane? Skąd wiemy, że jest sprawne? Dlaczego prąd elektryczny jest niebezpieczny dla człowieka? Do czego służy stetoskop?

7 lutego
Sokoli wzrok
Na lekcji odpowiemy na pytania: Jak zbudowane jest ludzkie oko? Jak powstaje obraz w oku? Co wspólnego ma mózg z przedmiotem, który widzi nasze oko? W jaki sposób widzimy kolory? Co to jest daltonizm? Co to są złudzenia optyczne. Na czym polega iluzja pokoju Amesa? Na zajęciach samodzielnie wykonamy model oka.

14 marca
Mózg jak komputer
Na lekcji odpowiemy na pytania: Co to jest układ nerwowy i jaka rolę pełni mózg? W jaki sposób zapamiętujemy i jaka rolę pełnią dwie półkule mózgowe? Na zajęciach wykonamy elektroniczny zestaw do przewodnictwa skórnego.

11 kwietnia
Strusi żołądek
Na lekcji odpowiemy na pytania: W jaki sposób trawimy jedzenie? Jaka role pełni wątroba a jaką trzustka? Czym jest ślepy zaułek układu pokarmowego? Na zajęciach wykonamy samodzielnie magnetyczną piramidę żywieniową.

30 maja
Płuca jak miechy
Na lekcji odpowiemy na pytania: Po co oddychamy i do czego potrzebny jest nam tlen? Jaka rolę pełnią płuca? I jak zachować zdrowe drogi oddechowe? Co to jest smog i jak się przed nim chronić? Na zajęciach wykonamy samodzielnie model płuc.

13 czerwca
Nerki jak fasolki
Na lekcji odpowiemy na pytania: Czym zajmują się i gdzie są w naszym organizmie nerki? Jak usuwane są szkodliwe produkty przemiany materii z ciała ludzkiego? Na zajęciach wykonamy samodzielnie filtr do wody.

10 października
Błękitna krew?
Na zajęciach odpowiemy na pytania: Co to jest układ krwionośny? Czym różni się tętnica od żyły? Jakim kolor ma krew z tlenem a jaki z dwutlenkiem węgla? Co to są grupy krwi? Czym wyróżnia się honorowy krwiodawca? Na lekcji wykonamy samodzielnie do wyboru model czerwonej krwinki krwi lub krwinki białej.

7 listopada
Najlepiej w swojej skórze
Na lekcji odpowiemy na pytania: Jak zbudowana jest skóra i jaką rolę pełni ? W jaki sposób skóra odbiera bodźce a w jaki sposób broni się przed szkodliwym promieniowaniem UV, przed drobnoustrojami? Na zajęciach wykonamy samodzielnie odciski swoich palców, tak jak to robią specjaliści w dziedzinie kryminalistyki w czasie śledztwa.

5 grudnia
Szkielet w szafie
Na lekcji odpowiemy na pytania: Czym jest i jak zbudowana jest podpora dla twojego ciała? Jak połączone są ze sobą kości? Jak rosną kości? Czym jest i jaka rolę pełni słoneczna witamina? Na zajęciach wykonamy ruchomy model ręki.

Temat 2. Morskie opowieści

24 stycznia
Dlaczego Titanic zatonął?
Na zajęciach odpowiemy na pytania: Co sprawia, że dane ciało pływa lub tonie? Dzięki jakim siłom ogromne żaglowce zbudowane z setek ton stali płyną na powierzchni wody? Jakie znane są sposoby poruszania się różnych jednostek pływających. Co można zobaczyć przez peryskop? Na lekcji wykonamy samodzielnie model z nurkującą ośmiornicą.

21 lutego
Fale falują, wiry wirują- jak to działa?
Na lekcji odpowiemy na pytania: Czy statki znikają w Trójkącie Bermudzkim? Jak powstają wiry wodne? Co to są prądy morskie i jak je można wykorzystać? Co to są arktyczne kominy wentylacyjne? Jak powstają fale? Jak nazywa się rejon na świecie z największymi falami? Na zajęciach wykonamy model wodnego tornada.

21 marca
Jak wygląda dzień pod żaglami?
Na zajęciach odpowiemy na pytania: Gdzie jest rufa i mostek? Co to jest kambuz? Czym jest gruszka dziobowa? Dlaczego każdy marynarz musi umieć wiązać węzły żeglarskie? Jak wygląda węzeł ratowniczy?
Na lekcji wykonamy brelok z kulką bosmańską.

25 kwietnia
Co to jest batyskaf i co ma wspólnego z robotem?
Na zajęciach odpowiemy na pytania: Czy wiesz dlaczego piraci nosili opaski na oczach? Jak dawniej wydobywano skarby z dna morskiego a jak to robi się dziś? Jak zmienia się ciśnienie wody wraz z głębokością morza? Na lekcji wykonamy samodzielnie zestaw hydrauliczny, który jest elementem wykorzystywanym do szukania skarbów.

9 maja
Latarnie morskie
Na zajęciach odpowiemy na pytania: Co to jest nawigacja? Jakie są znane metody nawigacji? Do czego służy oktant i sekstant? Jakie narzędzia do nawigacji były używane przez pierwszych żeglarzy i jak to wygląda w czasach współczesnych? Na lekcji wykonamy samodzielnie latarenkę, która będzie w nocy świecić, po wcześniejszym naładowaniu energią słoneczną.

31 października
Wesoły jak delfin, delikatny jak konik morski…
Na zajęciach odpowiemy na pytania: Jakie grupy zwierząt żyją w morzu? Do której należy konik morski i delfin?
Co to jest chełbia modra a czym jest koralowiec? Jak zdobywają pożywienie a jak bronią się przed wrogami? Na lekcji wykonamy samodzielnie pamiątkę z morza, która będzie świecić w świetle UV.

28 listopada
Dlaczego woda w morzu jest słona?
Na lekcji odpowiemy na pytania: Skąd sól w wodzie? Jak głosi pewna norweska legenda: „na dnie morza spoczywa czarodziejski młynek. Pracuje on dzień i noc nieustannie wytwarzając sól!” A jak tłumaczą zasolenie wody naukowcy? Na zajęciach wykonamy samodzielnie pachnącą sól do kąpieli.

Więcej informacji: http://www.mim.krakow.pl/edukacja
http://www.mim.krakow.pl/edukacja
Miejsce:
Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie
ul. św. Wawrzyńca 15
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2022


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury