POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Klubowe

Odbywające się online
 
 
30-09-2017     - 31-12-2017  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Wystawa „P jak paradoks. Opowieść o Fiacie 125p”
ZAPRASZA
Muzeum Inżynierii Miejskiej
ul. św. Wawrzyńca 15
31-060 Kraków
tel: (12) 421 12 42 wew. 136 - rezerwacja
http://www.mimk.com.pl
miejsce:
Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie
Świętego Wawrzyńca 15,
33-332 Kraków
DLA DZIECI
» Wystawy różne
Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, ul. św. Wawrzyńca 15
30 września – 31 grudnia 2017
Ile kosztował Fiat 125p i jak można było go zdobyć? Komu dzielnie służył przez dwie dekady? W jaki sposób wykorzystywany był w propagandzie sukcesu? Jak wyglądały wczasy zmotoryzowanych obywateli? Dlaczego utrzymanie samochodu w sprawności było nie lada wyzwaniem? Odpowiedzi na te i inne pytania odkryje przed odwiedzającymi wystawa „P jak paradoks. Opowieść o Fiacie 125p”, która zostanie otwarta w Muzeum Inżynierii Miejskiej 30 września o godzinie 11:00, z okazji 50. rocznicy rozpoczęcia produkcji tego modelu w Polsce.
W latach siedemdziesiątych niewiele było przedmiotów równie mocno pożądanych jak własny samochód. Zakup licencji na produkcję Fiata i odnowienie polsko-włoskiej współpracy pozwoliły na urzeczywistnienie tych marzeń. Gdy 28 listopada 1967 roku z linii produkcyjnej zjechały pierwsze modele, wszyscy chcieli jeździć wygodnym i modnym „kanciakiem”. Początkowo tylko uprzywilejowani szczęśliwcy mogli zasiąść za kierownicą nowoczesnego Fiata 125p – był to wyznacznik wysokiego statusu społecznego. A skąd paradoks w tytule wystawy?
– Historia Polskiego Fiata 125p pełna jest paradoksów. Propaganda przedstawiała go jako polską dumę narodową, chociaż jego konstrukcja opracowana została za granicą. Był samochodem przestarzałym, choć jak na polskie realia nowoczesnym. Gdy na Zachodzie był jednym z najtańszych pojazdów, dla większości Polaków stanowił dobro luksusowe. Z perspektywy 50 lat, które minęły od rozpoczęcia produkcji, można powiedzieć, że przede wszystkim był samochodem na miarę naszych możliwości – mówi Iwo Wachowicz, kurator wystawy.

Zwiedzający zostaną zabrani w podróż w czasie – przejdą drogę od marzeń o Fiacie 125p, przez kupno, aż po rozkosze i trudy użytkowania. W opowieści o motoryzacji okresu PRL-u nie może zabraknąć ciekawostek związanych z tym samochodem, które składały się na codzienność Polaków.
W siedzibie muzeum zaprezentowanych zostanie około 20 pojazdów w interaktywnej aranżacji – nowoczesnej, ale nawiązującej w każdym detalu do czasów PRL-u.
Wystawa oraz liczne wydarzenia towarzyszące pozwolą nie tylko lepiej poznać kultowego Fiata 125p, ale również przybliżą blaski i cienie czasów, w których ten model był użytkowany. Nie zabraknie też edukacyjnych atrakcji dla młodszych odwiedzających.
Na dzień otwarcia zaplanowano szereg atrakcji, m.in. zlot i paradę polskich Fiatów 125p, spotkania ze znanymi osobami związanymi z historią polskiej motoryzacji, warsztaty dla dzieci.
Muzeum Inżynierii Miejskiej współpracuje przy realizacji wystawy z miłośnikami youngtimerów, polskich fiatów i pojazdów zabytkowych: Klubem 125p, Stowarzyszeniem FSO Autoklub.

Więcej o wystawie na stronie: http://www.mim.krakow.pl/p-jak-paradoks
Wydarzenie na Facebooku: http://bit.ly/2xuY1ZI
Film promocyjny: https://www.youtube.com/watch?v=BTlCMKAuDi8
http://www.mim.krakow.pl/p-jak-paradoks
Miejsce:
Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie
Świętego Wawrzyńca 15,
33-332 Kraków
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2022


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury