POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH



  ARCHIWUM  
RELACJE
Rzeczpospolita akademicka w rysunkach Andrzeja Krawczaka. Od Akademii Krakowskiej do Szkoy Rycerskiej
« start     30-07-2014
Rzeczpospolita akademicka w rysunkach Andrzeja Krawczaka. Od Akademii Krakowskiej do Szkoy Rycerskiej

Andrzej Krawczak, twrca rzeb w kamieniu, brzie i drewnie, a take statuetek okolicznociowych. Twrcze pasje realizuje rwnie w malarstwie i rysunku. Zajmuje si ilustrowaniem ksiek dla polskich i zagranicznych wydawnictw. Prace prezentuje zarwno na wystawach indywidualnych (m.in. Mae Formy Rzebiarskie, Kranik; Mae Formy Rzebiarskie, Lublin), jak i zbiorowych (m.in. Wystawa profesorw i studentw Wydziau Malarstwa i Rzeby krakowskiej ASP, Norymberga 1987; Mae Formy Rzebiarskie, Frankfurt n/M 1990; Ogrd, Hilden 1990 oraz Krakw i Jever 1994; Sacrum, Krakw; XII Biennale w Centrum Dantescia Brama do czyca, Rawenna; Triennale Rzeby Religijnej, Krakw; Mae Formy Rzebiarskie, Odense; Ze w. Franciszkiem w III tysiclecie, Krakw).

Andrzej Krawczak jest autorem rysunkw budynkw akademickich prezentowanych podczas wystawy Rzeczpospolita Akademicka. Od Akademii Krakowskiej do Szkoy Rycerskiej.

AKADEMIA KRAKOWSKA
W przemwieniu z okazji 600-lecia Wydziau Teologicznego Uniwersytetu Jagielloskiego w 1997 roku Jan Pawe II przekonywa: (...) jakie owoce dla czowieka, dla narodu i dla Kocioa przynosi wytrwaa, ujta w ramy wyszej uczelni, troska o ow mens bona. Jake nie wsucha si w ten gos wiekw? Jak nie przyj wdzicznym sercem wiadectwa ludzi - ktrzy poszukujc prawdy - ksztatowali dzieje tego krlewskiego miasta, ubogacali skarbiec kultury polskiej i europejskiej? W 1364 roku krl Kazimierz Wielki uzyska po latach stara zgod papiea na zaoenie uniwersytetu w Krakowie. By to drugi, po powstaym w Pradze, uniwersytet Europie rodkowej. Studium Generale (oficjalna nazwa) rozpoczo dziaalno w 1367 roku i skadao si z trzech wydziaw: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa.

AKADEMIA LUBRASKIEGO W POZNANIU
Akademi Lubraskiego zwan Kolegium Lubraskiego (Collegium Lubranscianum) zaoy w 1519 roku biskup Jan Lubraski, ktry dziki poparciu Zygmunta Starego zapewni fundusze na jej dziaalno. Wydarzenie to uwieczni Jan Matejko na obrazie Zaoenie Akademii Lubraskiego w Poznaniu.

AKADEMIA MOHYLEWSKA (MOHYLASKA)
Pierwsza ukraiska szkoa wysza nazwana na cze swojego zaoyciela archimandryty Piotra Mohyy. Piotr Mohya, prawosawny metropolita kijowski i halicki oddziaywa na cay wczesny wiat prawosawny. Akademia Mohylaska swj autorytet i uznanie czerpie zarwno z uzyskiwanych wynikw naukowo-edukacyjnych, jak i tradycji i roli w kulturze narodowej. Staa si symbolem ukraiskiego szkolnictwa narodowego.

AKADEMIA LWOWSKA
Tradycje szkolnictwa akademickiego na Ukrainie sigaj 1631 roku, kiedy to Piotr Mohya, metropolita kijowski i halicki, zaoy w Kijowie kolegium (Akademi Mohylask od 1658 roku). Wczeniej we Lwowie istniao Kolegium Jezuickie (1608-1661). Sprzyjajcy jezuitom krl Jan Kazimierz, w przeszoci czonek tego zakonu, wyda dyplom fundacyjny na zaoenie penej, czterowydziaowej (rwnie z wydziaami wieckimi prawa i medycyny) Akademii Lwowskiej, znanej pniej jako Uniwersytet Jana Kazimierza.

AKADEMIA OSTROGSKA
Wysza szkoa prawosawna, ktr zaoy ok. 1576 roku ksi Konstanty Wasyl Ostrogski, protektor i mecenas Cerkwi na ziemiach ruskich, wojewoda kijowski. Powstanie akademii byo wan inicjatyw podjt w celu zreformowania owiaty cerkiewnej. W 1577 roku pojawio si dzieo Piotra Skargi O jednoci Kocioa Boego pod jednym pasterzem, zadedykowane Konstantemu Ostrogskiemu, w ktrej Skarga przekonywa, e nauczanie teologii, filozofii i innych wyzwolonych powinno si odbywa nie inaczej, jak tylko w jzyku aciskim lub greckim.

AKADEMIA RAKOWSKA, ac. GYMNASIUM BONARUM ARTIUM
Akademia Rakowska szkoa rednia braci polskich istniaa w ariaskim Rakowie w latach 1602-1638. Najwikszy jej rozkwit przypad na lata 1616-1630, zwano j wtedy sarmackimi Atenami. W owym czasie liczya ponad 1000 uczniw, w tym wielu cudzoziemcw. Odbyo si tu ponad 30 synodw ariaskich, z ktrych przeomowymi okazay si te z lat 1601-1602. Wtedy to podjto szczeglnie wan dla Rakowa uchwa, na mocy ktrej powoano Akademi Rakowsk.

AKADEMIA WILESKA
W 1579 roku krl Stefan Batory przeznaczy rodki na przeksztacenie Kolegium Jezuickiego w Wilnie w Akademi Wilesk Academia et Universitas Vilnensis Societatis Jesu, a ustanowienie uczelni oficjalnie zaaprobowa papie Grzegorz XIII. Prowadzona przez jezuitw i zorientowana na bezwzgldn walk z reformacj za cel stawiaa sobie propagowanie katolicyzmu na Litwie i w krajach ociennych, gdzie dominowa luteranizm. Pocztkowo Akademia skadaa si z trzech wydziaw: filozofii, teologii i sztuk wyzwolonych.

AKADEMIA ZAMOJSKA
Zaoona przez Jana Zamoyskiego (1542-1605), kanclerza wielkiego koronnego w 1594 roku. W tyme roku papie Klemens VIII zatwierdzi swoj bull powoanie Akademii, dodajc swj herb rodowy Aldobrandinich (skadajcy si z drabiny Jakubowej i szeciu otaczajcych j gwiazd) do goda Akademii. Okres rozkwitu i wietnoci Akademii przypad na lata 1595-1648. W Akademii ksztacono na kursie niszym (picioletnim) w zakresie gramatyki polskiej, aciskiej, greckiej, wstpu do retoryki, prozodii i na kursie wyszym akademickim (szecioletnim) zorganizowanym w siedmiu katedrach: matematyki, logiki z metafizyk, filozofii naturalnej z medycyn, retoryki, filozofii moralnej i polityki, prawa polskiego oraz prawa powszechnego.

COLLEGIUM NOBILIUM
Szkoa wysza zaoona w Warszawie przez pijara Stanisawa Konarskiego (1700-1773) w 1740 roku Collegium Nobilium byo szko dla arystokratycznych elit, przyszych rzdcw Polski. Zapocztkowaa ona reform szk pijarskich. Ksztacono nowe pokolenie Polakw, zdolne do przeprowadzenia przebudowy pastwa polskiego. Stao si wzorcem dla kolegiw pijarskich w innych miastach.

GDASKIE GIMNAZJUM AKADEMICKIE
Od poowy XV wieku Gdask przeywa rozwj kultury, nauki i sztuki. Rozkwit naukowy w wieku XVI i XVII Gdask zawdzicza, zarwno dogodnemu pooeniu geograficzne, jak i licznemu gronu mecenasw sztuki, a take szerokim kontaktom z orodkami uniwersyteckimi w Europie. W 1538 roku zaoono pierwsz drukarni, tworzono biblioteki i towarzystwa naukowe, a w 1580 roku powstao Gdaskie Gimnazjum Akademickie.

GIMNAZJUM AKADEMICKIE W TORUNIU
W 1568 roku zaoono w Toruniu szko o charakterze pwyszej uczelni, w 1594 roku dziki staraniom toruskiego burmistrza i humanisty Henryka Strobanda podniesiono j do rangi akademii poprzez dodanie tzw. classis suprema. Gimnazjum toruskie, jedna z pierwszych uczelni wyszych w Polsce, szerzcy luteranizm orodek myli i twrczoci naukowej w Prusach Krlewskich, gromadzia wybitnych profesorw, intelektualistw, przycigaa modzie z Polski i z zagranicy. Nauka trwaa 10 lat, a najwyszymi klasami byy dwuletnie classis supremae, przygotowujce do studiw uniwersyteckich, w ktrych wykadano prawo, filozofi, teologi, grek, czasem medycyn.

JESZIWA W LUBLINIE
Lublin zwany niegdy Jerozolim Krlestwa Polskiego oraz ydowskim Oksfordem peni rol wanego i znanego na caym wiecie orodka nauki i kultury ydowskiej. Histori lubelskiej jesziwy mona uj w trzech etapach: 1) wiek XVI Lublin sta si drugim obok Krakowa pod wzgldem znaczenia orodkiem nauki talmudycznej; by to okres szczeglnego rozkwitu miasta i gminy ydowskiej; 2) lata 1930-1939 dziki staraniom Majera Szapiry powstaa Jeszywas Chachmej Lublin (Jesziwa Mdrcw Lublina); 3) okres wspczesny. Szalom Szachna (ok. 1510-1558) rabin, znany talmudysta, uczony ydowski by synem Joska Szachny, prywatnego bankiera krla Polski, Zygmunta Starego. Po powrocie do Lublina w 1530 roku rozpocz nauczanie w zaoonej przez siebie jesziwie.

KOLEGIUM JEZUICKIE W BYDGOSZCZY
Dawne Kolegium Jezuickie, obecnie (od 1879 roku) ratusz bydgoski stanowi jedyny zachowany fragment dawnego kompleksu okazaych obiektw jezuickich: szkoy, klasztoru i kocioa. Koci przy Starym Rynku i przylegajcy do niego klasztor (zajmowany w latach 1923-1939 przez Muzeum Miejskie) zburzyli okupanci hitlerowscy w 1940 roku. Jezuici, sprowadzeni do Bydgoszczy przez biskupa chemiskiego Jana Kuczborskiego osiedlili si w 1616 roku przy kociele parafialnym.

SZKOA RYCERSKA. AKADEMIA SZLACHECKA KORPUSU KADETW
15 III 1765 roku w Warszawie krl Stanisaw August Poniatowski zaoy, mieszczc si w Paacu Kazimierzowskim, szko redni o profilu wojskowym, zwan Korpusem Kadetw. Krl z wasnej kiesy przeznaczy na ten cel 1,5 miliona z, a na jej utrzymanie oy 600 000 z rocznie (200 000 z ze szkatuy krlewskiej i 400 000 ze skarbu Rzeczpospolitej). Pozwolio to na wychowanie 200 kadetw w cigu roku. Inicjatywa Poniatowskiego nawizywaa do wczeniejszej dziaalnoci reformatorskiej ks. Stanisawa Konarskiego w Collegium Nobilium. Szefem korpusu Szkoy by krl, a Komendantem Szkoy Adam Kazimierz Czartoryski (1734-1823), wyszkolenie wojskowe prowadzi J. Wodziski.

Iwona Matejczuk (fragmenty)
fot. Wojciech Kucharski
  

 
miejsce wydarzenia:
Krakw
 

http://www.krawczak.art.pl/

ZOBACZ
PROPOZYCJE NA DZIŚ »

 
 

Leśne działania w leśnej bazie.


Globalne zmiany są napędzane przez jednostki. Za nami Talk’N’Roll


Zakończyła się XII edycja Szkoły św. Rocha


Już po odpuście ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie -relacja


Nagroda Europejskiego Dziedzictwa dla MCK


Szkolenie Kadr Narodowych w Speed-ballu.


AKTYWIZACJA TURYSTYCZNA W REJONIE BESKIDU MAKOWSKIEGO


Brązowe medale reprezentacji w speed-ballu.


"Przemijanie" w Teatrze Stygmator z cyklu POEZJA NA KAZIMIERZU


Wielkie zwycięstwo zawodników Sportowni.


Słodki Wawel Truck podbił serca mieszkańców Krakowa


Nowe Czyżyny wspierają młodych kajakarzy

 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 
Kontakt z Redakcją